Cvetliči med

Cvetlični med je sladek, zlato obarvan med iz mešanice različnih cvetov, z blagim, cvetličnim okusom in aromo. Odličen je za krepitev zdravja in sladkanje.

Cvetlični med je naravno sladilo, pridelano iz nektarja različnih cvetlic. Zaradi te pestrosti izvora ima blag, sladek okus z nežno cvetlično aromo, ki se lahko razlikuje glede na sezono in lokacijo nabiranja. Med ima zlato do jantarno barvo in je bogat z vitamini, minerali ter antioksidanti, ki krepijo imunski sistem in delujejo protivnetno. Odličen je kot dodatek k čaju, sladicam ali kot naravna pomoč pri prehladih in bolečem grlu.

Cvetlični med

Naš cvetlični med

 

Cvetlični med iz Kozjanskega je pristen naravni izdelek, ki odraža bogato biodiverziteto tega območja. Nabran je iz nektarja divjih cvetov, ki rastejo na neokrnjenih travnikih in v gozdovih Kozjanskega. Ta med odlikuje blag, a poln okus z rahlo cvetlično aromo. Njegova barva se giblje od svetlo zlato rumene do temnejše jantarne, odvisno od vrste cvetlic, ki jih čebele obiščejo.

Med je bogat z naravnimi encimi, vitamini in minerali, ki krepijo imunski sistem, delujejo protivnetno in podpirajo splošno zdravje. Zaradi svoje čistosti in izvorne kakovosti je cvetlični med iz Kozjanskega izjemen tako kot sladilo v prehrani kot tudi kot naravno zdravilo pri prehladih, bolečem grlu ali za dvig energije.

Njegov okus je izjemno uravnotežen, zaradi česar je priljubljen med ljubitelji medu, ki cenijo avtentičnost in kakovost lokalnih izdelkov.

Med pridelujemo v okviru blagovne znamke SLOVENSKI MED Z GEOGRAFSKO OZNAČBO. Več informacij o tem si lahko preberete na tej povezavi.

Cvetlični med pomaga srčnim bolnikom, bolnikom s težavami z dihali in celo pri ginekoloških težavah.

Cvetlični med

Kremni med

V našem čebelarstvu cvetlični med uporabljamo za pripravo kremnega medu, ki je osnova za izdelavo vseh mešanic.

Prepoznamo ga po dokaj svetli barvi, prijetnemu vonju po sadju in medonosnih travniških cvetlicah. Njegov okus je srednje do močno, lahko tudi zelo sladek. Po večini je moten, le redkokdaj je bister in hitro kristalizira.

Kristalizacija je naraven pojav, ki ne povzroča kemičnih sprememb in ne vpliva na kakovost medu.

Ta med je priljubljen tako pri odraslih kot tudi pri otrocih. Najpogosteje ga uživamo kot namaz na kruhu ali kot dodatek čaju, uporabite pa ga lahko tudi pri pripravi drugih, predvsem mlečnih jedi.

Kristalizacija je naraven pojav, ki ne povzroča kemičnih sprememb in ne vpliva na kakovost medu.

Cvetlični med in kristalizacija

Veliko ljudi je še vedno mnenja, da če med kristalizira, da je z njim nekaj narobe. To je posledica dejstva, da je v trgovinah večinoma prisoten med v tekoči obliki, temu pa smo se v zadnjem obdobju večinoma prilagodili tudi čebelarji, na način, da kristaliziran med pred prodajo talimo.

Ob tem je potrebno poznati dejstvo, da naraven med po določenem času (skoraj vedno) kristalizira, zato so včasih med imenovali strd! Kristalizacija je zato povsem naraven proces, ki potrjuje, da je med kakovosten.

Cvetlični med hitro kristalizira

V skandinavskih državah, kupci zelo pogosto posegajo po kristaliziranem medu, ker jim je to dokaz, da med NI potvorjen.

Kaj vpliva na hitrost kristalizacije medu?

Poleg vsebnosti in razmerja sladkorjev v medu, na hitrost kristalizacije vplivajo temperatura in čas skladiščenja medu, vsebnost vode v medu in prisotnost kristalizacijskih jeder. Kristalizacijo medu pospešuje shranjevanje medu na temperaturi med 10 in 18 °C, nižje temperature shranjevanja pa proces kristalizacije upočasnijo. Ravno tako med, ki vsebuje manjšo vsebnost vode kristalizira hitreje, v primerjavi z medom, ki vsebuje več vode.

Velikokrat se dogodi tudi, da med kristalizira nepravilno. Če imate doma v kozarcu kristaliziran med in so se po kozarcu pojavile bele lise, nikar ne bodite zaskrbljeni. Takšna kristalizacija nastane v medu, ki ima zelo nizko vsebnost vode. Med kristalizacijska jedra se ujame zrak in površina postane bele barve (pojavu belih lis pravimo »cvet«). Pojav »cveta« velja za znamenje kakovostnega medu, saj gre za med z zelo nizko vsebnostjo vode.

Če vam kristaliziran med ni všeč in bi ga želeli utekočiniti, kozarec z medom položite za nekaj časa v vodno kopel, na največ 40 °C. Če je temperatura utekočinjanja previsoka, se v medu poškodujejo ali celo uničijo toplotno občutljive sestavine kot so encimi, hormoni in toplotno občutljivi vitamini.

Cvetlični med običajno kristalizira relativno hitro, kristalizacija pa je lahko popolna ali pa delna z velikimi kristali.

Če vam kristaliziran med ni všeč in bi ga želeli utekočiniti, kozarec z medom položite za nekaj časa v vodno kopel, na največ 40 °C

 
0